Rok Akademicki 2020/2021

 

   

 

     

Z okazji Świąt Wielkanocnych

 

najlepsze życzenia składa

                                         Zarząd

 

Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach

 

 


U W A G A ! ! ! !


        W związku z ogłoszeniem od dnia 17 października 2020 powiatu pabianickiego „czerwoną strefą” wszelkie zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach zostają zawieszone do odwołania.


   Proszę słuchaczy UTW i wszystkich seniorów o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jak również dbanie o zdrowie, swoje, rodziny, znajomych i nas wszystkich.

Prezes UTW w Pabianicach

Ewa Wadowska-Filarska

 

U W A G A !!

    W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i odwołaniem części zajęć w II semestrze 2019/2020 podjęto decyzję, że słuchacze kontynuujący zajęcia w Roku Akademickim 2020/2021 wnoszą opłatę w wysokości 50 zł (pięćdziesiąt).

      Nie będzie zwrotu części wpłaty dla słuchaczy nie kontynuujących zajęć.

Prezes UTWP

Ewa Wadowska- Filarska

 

 

 

 


 

 


 

plan zajęć sem. I


zaprasza...

 

       


 

wydarzenia...

 

Projekt regulaminu

Zapisy słuchaczy UTW na rok akademicki 2020/2021 odbywać będą się w dniach 28.09.2020 - 01.10.2020 w godz.1000-1300

w holu MOK.

Uwaga: Po tym terminie nie będzie zapisów !!!

Opłaty;

Dla stałych słuchaczy 70zł (wymagana legitymacja)

Dla nowych słuchaczy 70zł + 30zł (wpisowe) + zdjęcie

 


Inauguracja roku akademickiego

2020/2021

 dla słuchaczy UTW odbędzie się w dniu 05 października 2020r.(poniedziałek) o godz.1100

w Sali Widowiskowej MOK

Pabianice ul Kościuszki 14


  W ramach uroczystości rozpoczęcia Roku Akademickiego

5 października 2020 r. o godz.1900 w Kościele pw. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach ul. Jana Pawła II
odbędzie się koncert

Przelecieli sokołowie”

Polskie perły muzyki wokalnej

w wykonaniu chóru INCANTO pod dyrekcją

Magdaleny Hudzieczek- Cieślar

 

na który serdecznie zapraszamy słuchaczy i sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

W s t ę p   w o l n y


 

Wycieczka do Warszawy 14.02.2020r.

 

   W dniu 14.02.2020r. czyli w dzień zakochanych słuchacze  Uniwersytetu uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach Sekcji Rekreacji.  Kol. Jadwiga Rzeźniczak zabrała nas na romantyczny wyjazd do Warszawy. Pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy spacerem po Łazienkach, co prawda w scenerii bardziej późnej jesieni niż zimowej, ale i tak spacer bardzo przyjemny. Następnie przejechaliśmy do dzielnicy mieszkaniowej Miasteczko Wilanów, gdzie mieliśmy okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat historii, powstania i budowy, Świątyni Opatrzności Bożej.  Z przewodnikiem zwiedzaliśmy podziemia, gdzie znajduje się Panteon Wielkich Polaków oraz górną część Świątyni gdzie w bocznej nawie umieszczone są relikwie 11 polskich świętych i błogosławionych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III mieszczącego się w barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie. Na zakończenie uczestniczyliśmy w wystawie  plenerowej Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. Obejrzeliśmy świetlisty tunel, rozświetloną pergolę, Zimowy Ogród Króla, Muzyczny Ogród Marzeń, Ogród Różany i wiele innych atrakcji. Wszystko to przy dźwiękach muzyki z tamtego okresu. Ostatnią atrakcją był pokaz mappingu wyświetlany na fasadzie pałacu.  Jest to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk

 

Tekst:      Ewa Filarska

Zdjęcia:  Jadwiga Rzeźniczak

 

fotoreportaż

 

 

 

Zapraszamy na imprezy organizowane przez Sekcję Rekreacji

 

 


 

Wspomnienia z wycieczki do Kalisza

30.05.2019r.

 

   W ramach sekcji rekreacji kol. Jadwiga Rzeźniczak w dniu 30.05.2019 zorganizowała wycieczkę do uroczego Kalisza.

 

 

fotoreportaż

 


 

 

Wspomnienia z wycieczki do Piotrkowa Trybunalskiego 26.04.2019r.

 

      W dniu 26.04.2019 uczestniczyliśmy w pięknej wycieczce zorganizowanej przez sekcję rekreacji, a prowadzonej przez koleżankę Jadwigę Rzeźniczak, do Piotrkowa Trybunalskiego i Sulejowa.

 

 

fotoreportaż

 


 

W Roku Akademickim 2018/2019

    wysłuchaliśmy 13 wykładów min. o zdrowiu, religii, zwyczajach, podróżach, muzyce itp. W ramach wykładów wysłuchaliśmy gawędy historycznej i koncertu w 100 rocznicę odzyskania niepodległości jak również obejrzeliśmy przejmujący film „Kocham życie” w ramach przypomnienia, że warto dbać o siebie.

 Uczestniczyliśmy w wielu seminariach, sekcjach zainteresowań, zajęciach warsztatowych, wycieczkach turystycznych, wyjazdach do teatru.

 Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się organizowane przez Annę Skrzydlewską wyjazdy do Uniejowa w sumie wyjechało ok. 600 osób.W zajęciach na pływalni uczestniczyło tygodniowo ok 80 osób.

 Koleżanka Jadwiga Rzeźniczak zabrała nas na wycieczki; na stary cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi, do Piotrkowa Trybunalskiego i Sulejowa oraz do Kalisza. Również dzięki niej obejrzeliśmy spektakle w Teatrze Wielkim: Straszny Dwór, Madam butterfly, Aidę, Rigoletto, Najpiękniejsze chóry Świata, My Fair Lady. W każdym wyjeździe uczestniczyło ok.70 osób .

 Koleżanka Elżbieta Matusiak organizowała wyjazdy wypoczynkowe, wypoczynkowo-rehabilitacyjne i świąteczne do Gierałtowa, Iwonicza, Łeby, Darłówka, Karpacza. Prężnie działał również Klub rowerowy „Wigor” prowadzony przez koleżankę Bożennę Wisławską, która organizowała wiele wycieczek i rajdów rowerowych w okolicach Pabianic.

 Słuchaczki z Sekcji Plastycznej „Werniks” i sekcji rękodzieła w ramach pokazania swoich prac uczestniczyły w Pikniku rodzinnym z okazji 3 maja i rozdawały biało-czerwone kotyliony własnoręcznie zrobione. Swoje prace prezentowały również na Dniach Pabianic.

 Uczestniczki zajęć „Teatr przy stoliku” i „Aktywni w każdym wieku” brały udział w wystawianych w MOK sztukach teatralnych dla dzieci.

Wszystkim organizującym zajęcia w ramach UTW serdecznie dziękujemy.

 Państwa zapraszamy do czynnego uczestnictwa we wszystkich proponowanych przez nas wykładach i zajęciach, wyjazdach, wycieczkach przegotowywanych na rok Akademicki 2019/2020


 

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018

 

      W dniu 6 czerwca 2018r. w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się zakończenie Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach. Były to również obchody 15 – lecia UTW w Pabianicach, który w 2003 roku powołał, będąc wtedy prezydentem Pabianic, profesor Jan Berner wraz z żoną Lidią Berner  wieloletnią prezes.

     Uroczystość rozpoczęła obecna prezes Ewa Wadowska- Filarska od uczczenia minutą ciszy wszystkich, którzy w tym czasie od nas odeszli. Następnie przypomniała historię uniwersytetu, podsumowała osiągnięcia i wydarzenia. Tradycyjnie  wręczyła tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku”. Otrzymała go Magdalena Hudzieczek-Cieślar   propagatorka muzyki, organizatorka koncertów i festiwali. Wręczyła również tytuły „Honorowy Słuchacz UTW w Pabianicach”, otrzymały go Maria Marciniak, Teresa Majzer, Halina Piotrowska, Janina Szczepaniak i Jadwiga Żmudzińska. Podziękowała także za pracę członkom zarządu: Teresie Didoch, Dorocie Rózga, Jadwidze Rzeźniczak i Annie Skrzydlewskiej.

       Potem przyszedł czas na życzenia, podziękowania, gratulacje od zaproszonych gości, miedzy innymi władz miasta i powiatu, przedstawicieli wielu instytucji oraz zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

      Na zakończenie odbył się przepiękny koncert  w wykonaniu aktorki teatralnej, filmowej i wokalistki Olgi Bończyk.

 

fotoreportaż

 


 

 

Wycieczka

 

     W dniu 20.04.2018 sekcja rekreacji UTW w Pabianicach zorganizowała wycieczkę dla słuchaczy UTW do Łęczycy, Tumu, Krośniewic, Andersówki i Soboty. Uczestnicy oprowadzani przez Pana Henryka Pieczewskiego, który był w stroju kasztelana łęczyckiego, oglądali zamek królewski w Łęczycy, skansen ludowy w Kwiatkówku, kolegiatę w Tumie, muzeum Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, miejsce urodzin gen. Władysława Andersa oraz centrum ekumeniczne w Sobocie.Wyjazd do Andersówki poprzedził na UTW wykład prof. Jacka Pietrzaka  „Gen. Władysław Anders – portret bez retuszu”. W wycieczce uczestniczyło 51 słuchaczy.

Tekst:      Jadwiga Rzeźniczak

Zdjęcia:  Jadwiga Rzeźniczak

 

fotoreportaż


 

Zwiedzamy cmentarz żydowski

 

      W dniu 24.05.2018 sekcja rekreacji UTW w Pabianicach zorganizowała wycieczkę dla słuchaczy UTW do Łodzi, w czasie której zwiedzano drugi pod względem wielkości w Europie cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej / największy jest berliński/, pałac Poznańskiego- dzisiaj Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Włókiennictwa w którym zwiedzono czasową wystawę Diora. W wycieczce uczestniczyło 48 słuchaczy.

 

 

Tekst:      Jadwiga Rzeźniczak

Zdjęcia:  Jadwiga Rzeźniczak

fotoreportaż


 

Spotkanie opłatkowe

 

      W dniu 15.12.2017r. w Restauracji Piemont zorganizowano spotkanie opłatkowe dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach, w którym uczestniczyło 60 osób. Tradycyjnie uroczystość uświetnił występ kolegi Czesława Dumki akompaniującego Dobrosławie Dumce i Elżbiecie Matusiak śpiewających kolędy. Były życzenia i miły świąteczny nastrój.

 

fotoreportaż


Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2017/2018

      „ W dniu 17 października 2017 r. w Sali Kina TOMI odbyła się uroczystość rozpoczęcia Roku Akademickiego 2017/2018.  To już po raz 15 słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach spotkali się na uroczystości rozpoczęcia zajęć na UTWP.

Po odśpiewaniu hymnu naszego Uniwersytetu i powitaniu zaproszonych gości i słuchaczy, głos zabrali między innymi Prezydent Miasta, Starosta Powiatu oraz Komendant Policji. Następnie Prezes UTW przedstawiła plan pracy na I semestr 2017/2018.

Na zakończenie uroczystości wystąpili, wykładowca i uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Pabianicach, Szymon Żmudziński na trąbce i Nikodem Sikorski na klawiszach.”

fotoreportaż


 

 

 

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017

w fotografiach p. Barbary Goos

 

 

 

 

         

 

fotoreportaż


 

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2015/2016

 

w fotografiach p. Barbary Goss

 

fotoreportaż