Świąteczne seminarium "Zdrowie, uroda i styl"

     W dniu 12 grudnia 2012r. odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek seminarium "Zdrowie, uroda i styl" prowadzone przez mgr farmacji Bożennę Kabze z Aptek "Medicor". Było to spotkanie pełne świątecznych prezentów. Prezentacja i wykład dotyczył kosmetyków francuskiej firmy CAUDALIE i to od tej firmy wszystkie obecne panie otrzymały prezenty. Ponadto odbyło się również losowanie upominków sponsorowanych przez Apteki "Medicor".

Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska

 

 

 

 

Seminarium w JOVIMEDZIE
 

     W dniu 28 listopada 2012 r. w ramach zajęć seminarium "Zdrowie, uroda, styl" odbyło się spotkanie słuchaczy UTW w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym JOVIMED w Ksawerowie.

Pani Joanna Madalińska Prezes JOVIMEDU oraz pani Małgorzata Mirowska Dyrektor Zarządzający zorganizowały seminarium na temat: "Choroba zwyrodnieniowa stawów".

Pani Bożenna Kabza przedstawiła przyczyny powstawania tej choroby, a dietetyk Grażyna Heleniak zalecenia dietetyczne przedziwdziałające powstawaniu i rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Były również omawiane metody rehabilitacji przez fizjoterapeutę Piotra Owczarka.

Słuchacze mieli też możliwość zapoznania się z programem usług Ośrodka, a także dokładnie zwiedzić i podziwiać jego piękne wnętrza oraz doskonałe wyposażenie

w sprzęt rehabilitacyjny.

Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska

 


 

 

DEKLARACJA KOŃCOWA

UCZESTNIKÓW KONFERENCJI  UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU

„PAKT NA RZECZ SENIORÓW”

"Pakt na rzecz Seniorów"

     W dniu 19 listopada 2012 r. w Sejmie w Sali Kolumnowej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku "Pakt na rzecz Seniorów". Organizatorem był Parlamentarny Zespół ds.UTW we wspólpracy z Ogólnopolskim Porozumieniem UTW, Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń UTW oraz Fundacją dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, a honorowym patronatem Konferencję objął Marszałek Sejmu. Wszystkich przybyłych powitał poseł Michał Szczerba - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.UTW. Konferencję otworzył Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk i zapewnił że w parlamencie UTW mają wielu przyjaciół i sojuszników. Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski przekazał życzenia dla zebranych liderów UTW od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Anny Komorowskiej. W konferencji uczestniczyło 410 liderów UTW reprezentujących 120 tysięcy słuchaczy.

Odbyły się dwa panele dyskusyjne eksperckie:

- "Czy UTW mają szanse stać się partnerem w kreowaniu polityki senioralnej państwa" w której wziął udział Minister Pracy i Polityki Społecznej WładysławKosinak - Kamysz

- "Strategia i wyzwania dla UTW" z udziałem Przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

     Konferencja podsumowała obchody Roku UTW w Polsce, a zakończyła się przyjęciem deklaracji końcowej "Paktu na rzecz Seniorów". Wszyscy uczestnicy Konferencji po obradach mieli możliwość zwiedzenia wnętrz sejmowych, a także spotkać się z posłami.


Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska

 


 

 

 

Inauguracja roku akademickiego 2012/2013

        W dniu 8 października 2012 r. odbyła się już po raz dziesiąty uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/2013. Sala była pełna słuchaczy i zaproszonych gości. Gospodarzem imprezy była Lidia Berner Prezes UTW. Miłym akcentem był koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach. Wykład pt. Kryzys w Unii Europejskiej wygłosił pan Witold Gerlicz - Dyrektor Biura Poselskiego Europosła Jacka Saryusza Wolskiego. Dziesiąty rok działalności Uniwersytetu zapewne będzie pełen ciekawych i interesujących wydarzeń edukacyjnych i artystycznych.

Poniżej krótka relacja fotograficzna.

Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska


 

 

Zakończenie roku akademickiego 2011/2012

   W dniu 6 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2011/2012. Pani Lidia Berner Prezes Zarządu omówiła dokonania minionego roku, a był to już dziewiąty rok działania naszego UTW. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu pabianickiego oraz innych ważnych instytucji. Tradycyjnie zostały wręczone dyplomy. Dyplom Zasłużony dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymał Pan Marian Lelonek Rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej w Pabianicach. Dyplom Honorowego Słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymał Pan Jan Kałużny. Uroczystość zakończył piękny występ Teatru Tańca z Młodzieżowego Domu Kultury w Pabianicach.

Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska

 


 

 

 

 

Rajd rowerowy

   Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku czynnie włączyli się w XXXV obchody DNI PABIANIC. W dniu 1 czerwca 2012 r. grupa słuchaczy wzięła udział w XII Rajdzie Rowerowym o Puchar Prezydenta Miasta Pabianic i Starosty Powiatu Pabianickiego. Trasa wiodła ulicami miasta. Mimo niesprzyjającej pogody impreza była bardzo udana . Miłym zaskoczeniem było wręczenie naszej grupie rowerzystów pucharu za liczny udział w rajdzie .

 

tekst: Bożenna Wisławska

zdjęcia: Andrzej Wisławski

 

 

 
 

 

 

Kongres UTW

 

   W dniach 19 i 20 marca 2012 r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod hasłem "Innowacyjne Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki".

   Rok 2012 decyzją Parlamentu Europejskiego został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, a w Polsce decyzją Senatu Rokiem UTW.

Kongres otworzyła pierwsza dama RP Pani Anna Komorowska.

   Honorowymi gośćmi Kongresu byli: premier Donald Tusk, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, senator RP Mieczysław Augustyn, poseł Michał Szczerba przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. UTW.

   W ramach Kongresu odbyły się panele dyskusyjne m.in. o "Misjach i wyzwaniach dla UTW", "Inowacyjne formy współpracy, dobre praktyki, strategia działania UTW", "Dobre praktyki samorządów terytorialnych na rzecz UTW".

Wręczono nagrody laureatom konkursu "Seniorzy w akcji. UTW dla społeczności".

Wieczorem odbyło się spotkanie liderów UTW i gości honorowych w Pałacu Prymasowskim.

   W drugim dniu Kongresu, który zorganizowano w Muzeum Galeria Porczyńskich, wśród pięknych obrazów, nadal trwały panele dyskusyjne, spotkania robocze z panelistami i liderami UTW.

Poniżej relacja zdjęciowa z Kongresu.


Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska

 

 

 

90 lat kolegi Janka

W dniu 21 lutego br. w kawiarni „Artystyczna” odbyła się  uroczystość  z okazji 90 rocznicy urodzin kolegi Jana Kałużnego  (22 .02.1922  wyjątkowa  z pięciu dwójek data)  słuchacza  UTW.

Pan Janek czynnie uczestniczy w zajęciach uniwersytetu  i jest jednocześnie  długoletnim  członkiem  Oddziału PTTK w Pabianicach.

Imprezę  zorganizowało  Koło Terenowe PTTK w Pabianicach oraz  koleżanki z UTW. Uroczystość   połączona była z tradycyjnymi „ostatkami”.

Po wielu życzeniach dla Szanownego Jubilata  był wspaniały tort, szampan,

a potem wspólna zabawa. Nie zabrakło tradycyjnych przebierańców.

A jak się bawiono proszę obejrzeć  te barwne zdjęcia.

tekst: Bożenna Wisławska

zdjęcia: Andrzej Wisławski

 

       

     

     

 

 

 

Wigilia UTW

    W dniu 15 grudnia 2011 r. Sekcja Turystyczna UTW w restauracji Salem zorganizowała  wigilię. Pani Teresa Ogrodowicz starosta sekcji przywitała wszystkich obecnych.  Młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Pabianicach,  przedstawiła występ  związany ze świętem Bożego Narodzenia, przygotowany  przez Panią mgr Magdalenę Juszczak. Były m.in. piękne polskie kolędy śpiewane wspólnie z uczestnikami spotkania. Życzenia świąteczne złożyli ks. Jan Szuba oraz ks. Henryk Eliasz z parafii Św. Mateusza. Pani Lidia Berner prezes UTW również dołączyła się do życzeń, a  następnie  wszyscy  przełamali się opłatkiem  i składali życzenia  swoim Koleżankom i Kolegom. Na pięknie udekorowanych stołach  oczywiście nie zabrakło  tradycyjnych wigilijnych potraw. W wigilii uczestniczyło 70  słuchaczy UTW.

  Tekst i zdjęcia: Bożenna Wisławska

                                                                               

 

Kiermasz ozdób świątecznych

Panie z Sekcji Plastycznej  jak co roku  zorganizowały kiermasz własnoręcznie zrobionych  ozdób bożonarodzeniowych.

Panie Anna Możyszek i Elżbieta Młostoń  wykonały kartki świąteczne.

Pani Bożena Bogatko  ozdobiła  bombki techniką decoupage.

Pani Krystyna Majchrzak wykonała aniołki

Pani Danuta Rydzyńska  namalowała   witraże,  a Pani Ilona  Hodoń  obrazy.

   tekst:     Bożenna Wisławska 

   zdjęcia : Andrzej Wisławski

 

 

 

 

 

                                                                                     

Inauguracja roku akademickiego 2011/2012

   W dniu 3 października 2011 r. odbyła się inauguracja roku akademickiego 2011/2012. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście i oczywiście bardzo licznie  słuchacze zarówno poprzednich lat jak i nowi  kandydaci. W kuluarach przed wykładem trwały zapisy do sekcji zainteresowań oraz seminariów.

   Pani Prezes Lidia Berner powitała wszystkich obecnych  i odśpiewano hymn Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach. Krótką część artystyczną wykonała młodzież z Gimnazjum Nr 2 w Pabianicach. Zaproszeni goście życzyli sukcesów i zdrowia .

   Pabianicki oddział PTTK  uhonorował Panią Lidię Berner „Złotą Honorową Odznaką Oddziału PTTK w Pabianicach”, którą wręczyli Prezes Oddziału Sławomir Szczesio  i Honorowy Prezes Oddziału Pani Anna Teodorczyk.

   Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. med. Edward Towpik  z instytutu  im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie na temat „Maria Skłodowska –Curie i świat medycyny”. W podziękowaniu  otrzymał obraz –portret Marii Skłodowskiej –Curie  namalowany przez Panią Annę Możyszek – starostę Sekcji Plastycznej UTW.

   Motto przewodnie na cały nasz rok akademicki to słowa naszej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie    „Musimy mieć wytrwałość i nade wszystko wiarę w siebie”.

tekst: Bożenna Wisławska
autor zdjęć: Andrzej Wisławski

       

        

        

        

        

        

        

   
 

 

    Zakończenie roku akademickiego 2010/2011

     W dniu 6 czerwca 2011 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 2010/2011. Na uroczystość przybyli licznie słuchacze oraz zaproszeni goście, wśród których byli Prezydent Miasta Pabianic Zbigniew Dychto i Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura.
Imprezę rozpoczął koncert w wykonaniu uczennic Gimnazjum Nr 2 w Pabianicach.
Pani Prezes Lidia Berner powitała przybyłych gości oraz słuchaczy, a następnie omówiła dokonania minionego roku akademickiego.
Pan Grzegorz Hanke Dyrektor Gimazjum Nr 2 w Pabianicach otrzymał wyróżnienie "Zasłużony dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury im.Zbigniewa Herberta w Pabianicach".
Panie Alicja Czyżewska i Irena Łabędzka otrzymały wyróżnienie "Honorowy Słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach".
Zaproszeni goście podziękowali za efektywną działalność uniwersytetu i życzyli dalszych sukcesów.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac Sekcji Plastycznej.
Można było również obejrzeć oraz wpisać się do naszej kroniki.

  tekst: Bożenna Wisławska
 autor zdjęć: Andrzej Wisławski
                                                                                                                                                                                     
 

   Pokaz mody

 

    Pod hasłem "Moda wiecznie młoda" studentki UTW zaprezentowały pokaz mody dla pań w dojrzałym wieku. W pokazie, który odbył się 13 marca 2009 roku, wzięło udział 15 pań. Zaprezentowano stroje sportowe i wizytowe. Pokaz był ukoronowaniem zajęć z cyklu "Zdrowie uroda i styl".

autor zdjęć - Andrzej Wisławski